נרי ליבנה
"בלדר לענייני תרבות" – שמאי גולן, סופר, מיטלטל תדיר בין הכתיבה לעסקנות
לאחרונה הוא הוציא ספר חדש, ויתר על תפקידו כיו"ר אגודת הסופרים העבריים,
ובקרוב ייצא בשליחות למקסיקו. אומרים שהמינוי פוליטי.
"כל העיר, ירושלים", 3.2.1984
 
    
            לאורך כל הקריירה שלו מקפץ שמאי גולן ככדור פינג-פונג בין הכתיבה והעסקנות. לא אחת הוא הצליח להפגיש את שני הקטבים המקבילים ולעצור את הכדור בנקודת המפגש המדומה – הפרס הספרותי. כל ספריו, למעט שניים שראו אור בחודשים האחרונים, זיכו אותו בפרסים. למרות זאת, כסופר נותר כמעט אלמוני. גולן, שזוקף את אלמוניותו לחובת אמצעי התקשורת, עדיין אופטימי ונהנה בינתיים מן התוצר השולי – ששת ספריו, שאולי לא פינו לו מקום בהיכל הנצח של הספרות, שימשו לו כרטיס כניסה מכובד לבית הסופר, משם לתפקיד יו"ר אגודת הסופרים ועכשיו, לאחר שתי קדנציות בתפקיד, הוא מתפטר לטובת מינוי חדש – נספח לענייני תרבות בשגרירות ישראל במקסיקו.
            מינויו, שלווה בהרמת גבה, עורר אצל "מוניטין" תקווה, שזהו אולי ה"מינוי התרבותי האחרון של הליכוד". גולן אינו רואה קשר בין המינוי שלו לפוליטיקה.
            המינוי שלך הוא מינוי פוליטי?
            זה לא מינוי של הליכוד. לא יודע למה שאלו אותי את השאלה במוניטין. כל העניין הפוליטי הוא מוזר. אינני יוצא בשליחות המפלגה, אלא בשירות המדינה.
            כשהיית חבר מפא"י, יצאת לשתי שליחויות מטעמם. ב-1977 עברת לליכוד.
            אין תגובה. כל אחד רשאי להצביע כשם שהוא מצביע, זאת מדינה דמוקראטית.
            היית כבר בשליחות בדרום-אמריקה?
            כן. פעמיים. לפני עשרים שנה היינו, אני ואשתי, בשליחות חינוכית במקסיקו, ולפני חמש שנים היינו בשליחות חינוכית בארגנטינה.
            אם לא על סמך השתייכות פוליטית, על סמך מה נבחרת לתפקיד נספח תרבותי?
            אני לא יכול להיכנס לפרטים בעניין זה. נתבקשתי לנסוע, הוצע לי והסכמתי. אני רואה בזה תפקיד ציבורי ואשתדל לעשות כמיטב יכולתי.
            לעשות מה?
            מה יהיה אני עדיין לא יודע, אבל אני יכול לספר על מה שהיה באגודת הסופרים. זכיתי לשיתוף פעולה מצוין מההנהלה, נבחרתי לשתי קדנציות, ונהניתי מאוד מתפקידי. בשלוש השנים בהן כיהנתי כיו"ר, זכתה אגודת הסופרים לתהודה ציבורית גדולה יותר, היתה מעורבת יותר בענייני ציבור והושגו הישגים סוציאליים. למשל, הועלה תעריפין הסופרים בהסכמת המו"לים והצלחנו להשיג אפשרות לסופר, שזכה בפרס ראש הממשלה, להתפנות כליל לעבודה ספרותית למשך שנה ולקבל משכורת חודשית של מורה בדרגת מ.א. עמדנו על שמירת חופש הביטוי של הסופר. זה בנפשנו.
            כמה ספרים פירסמת בסה"כ?
            שישה ספרים בספרות יפה: "אשמורת אחרונה", שזכה בפרס ברש; "אשמים", זכה בפרס אקו"מ; "מותו של אורי פלד", זכה בפרס עיריית רמת-גן; "בריחות למרחקים קצרים", שזכה בפרס עיריית ירושלים ע"ש ש"י עגנון; ו"המארב" ו"חופה", שהתפרסמו לאחרונה.
            אתה פעיל מאוד ועטור פרסים. לא כל כך הרבה אנשים שמעו עליך.
            אני חושב שאמצעי התקשורת אחראים לכך. הם נתפסים לדברים שבאופנה, או לאנשים מסוימים שנותנים את הטון. חלק מהעיתונאים עושים עבודה קלה ומסתמכים על דברי חוקרים ומבקרים ואינם שמים לב, שאופנות משתנות. בחוגי הספרות מכירים אותי, הקורא האינטליגנטי מכיר אותי. השופטים שזיכו אותי בפרס עגנון, כתבו שתרמתי לספרות העברית בסגנון המיוחד שלי. אני לא פניתי ל"כל העיר", את פנית אלי.
 
 
"בית שמאי":
שמאי גולן מוחה על סגנון הכתבה שיוחדה לו ביום 3.2.1984,
ב"כל העיר, ירושלים", 10.2.1984
 
            אני מוחה על סגנון הכתבה שיוחדה לי (בלדר לענייני תרבות, "כל העיר", 3.2.84). הכתבת הציגה את שאלותיה כעובדות, וכשסירבתי להגיב, הציגה את סירובי כאישור לקביעות שלה. כל עניין השתייכותי המפלגתית בדוי מדמיונה ואין לו אחיזה במציאות. מעולם לא נסעתי בשליחות מטעם מפלגה כלשהי וכל טענותיה בעניין זה מצוצות מן האצבע.