מאמרים על -  ואם אתה מוכרח לאהוב, שמאי גולן
 
   
 ♦ דורית אורגד - ספור חיים בתוך השבר

 
חשבתי בעת הקריאה שהיה ראוי לתת לספר את השם "ואם אתה מוכרח לזכור", שכן העניין הזה תופס בו מקום מרכזי, ומכאן גם השם שניתן לאחת מן הדמויות, שמואל כשמו של הנביא וגדנקר - זיכרון.
  לקריאת המאמר המלא
 ♦ יערה בן דוד - כח הזכרון וכורח האהבה

 
בפרישׂה הרחבה של הזמן, המקום והאירועים נעים שני זוגות מקבילים: שמואל ולָאוּרה - הניצולים הקשישים, אלחנן ודניאלה - בני הדור השני. בעוד דור ההורים מתמודד עם הזיכרון והשלכותיו, דור הבנים שקוע יותר בקיומו
  לקריאת המאמר המלא
 ♦ אהוד בן עזר - השוֹאה אינה מרפה מניצוליה דור אחר דור

 
מאי גולן לא עושה פשרות של בידור ופיקנטריה וקלילות אלא משקיע את הקורא שוב ושוב באותו עולם של לפני, בתוך ואחרי השואה, העולם שמפרנס גם חלק ניכר מכתיבתו הספרותית הקודמת, והוא כאילו אינו רק סופר של עצמו
  לקריאת המאמר המלא
 ♦ הלל ברזל על ואם אתה מוכרח לאהוב

 
הישגו הגדול, המובהק של שמאי גולן ברומן על השואה הוא בעיצוב דיוקן-על שראוי לכנותו היהודי הזוכר, על דרך היהודי הנודד, או היהודי הנצחי. שמו ברומן הוא גדנקר .
  לקריאת המאמר המלא
 ♦ על הרומן ואם אתה מוכרח לאהוב-ארנה גולן

 
עוצמתו של הרומן החדש מאת שמאי גולן, "ואם אתה מוכרח לאהוב" (כנרת, זמורה-ביתן, 2008), טמונה בכפל פניו: בה בעת שמוצגת בו התמודדות מקורית עם השואה ועם משמעותה כגורל יהודי מייסר.
  לקריאת המאמר המלא
 ♦ משה גרנות - היוכל המעוות לתקן

 
מכל מקום, "ואם אתה מוכרח לאהוב" הוא רומן בעל מארג אפי מפעים לב, הכתוב מתוך כאב עמוק והמושתת על ידע רב, כצפוי מרב אמן מדרגתו של שמאי גולן.
  לקריאת המאמר המלא
 ♦ אביבה יובל - ואם אתה מוכרח לאהוב

 
גם לו רציתי לתאר את עלילת הספר במילים שלי, לא הייתי מצליחה לעשות זאת, וזו אחת הפעמים הבודדות שאף כי אינני חושבת שתיאור העלילה על גב הספר מדייק בתמצותה.
  לקריאת המאמר המלא
 ♦ חנה יעוז - זכות הצעקה וחובת האהבה

 
הרומן שלפנינו בנוי בחלקו על מוטיבים מרכזיים של השואה – חיים במסתור, מתן עדות בבית משפט גרמני נגד מפקד מחנה נאצי, "תסמונת הניצול" ועוד – אולם קיים גם מערך נושאים ייחודי: הקשר בין ניצולי השואה לדור השני
  לקריאת המאמר המלא
 ♦ דרור קורן - שידור רדיו - ואם אתה מוכרח לאהוב

 
זהו ספר לא קל, העוסק בזוועות ההן, שאי אפשר לספר, ואי אפשר שלא לספר. ובעבר, שאיכשהו איפשרה לשרוד.
  לקריאת המאמר המלא
 ♦ ראיון עם אריאל שנבל

 
שמאי גולן, סופר ותיק ועטור פרסים, ניצול שואה, חובק ספר חדש העוסק ביחסי הדור הראשון והשני לזוועות. אם יש משהו שמפריע לו בספרי פרוזה שרואים אור בנושא, זו כתיבה המתארת מציאות דמיונית.
  לקריאת המאמר המלא
 ♦ חוות דעת לקטורית - ואם אתה מוכרח לאהוב

 
הספר בא חשבון עם החברה הישראלית הכול-כך אטומה לפרקים, כעכשיו כן אז. אמנם החברה, כביכול, מלאה סימפטיה ואמפתיה, אבל האם זה כך באמת? האם באמת יש לנו סבלנות לקורבנות המהלכים בינינו?
  לקריאת המאמר המלא