מאמרים על -  מותו של אורי פלד, שמאי גולן
 
 
 ♦ פרס רמת גן לספרות - מותו של אורי פלד

 
שמאי גולן קבל את פרס רמת גן בעד ספרו "מותו של אורי פלד". "אורי פלד, גיבור הרומן ניצל ממוות בגיטו וזוועות המוות רודפות אותו גם בישראל.
  לקריאת המאמר המלא
 ♦ גיטה אבנור - אורי אינו שוכח

 
השנה יצא לאור בהוצאת "עם עובד" ספרו השלישי של שמאי גולן, "מותו של אורי פלד". הרומן "מותו של אורי פלד" הוא מעין המשך לשני ספריו הקודמים של שמאי גולן, "באשמורת אחרונה" ו"אשמים".
  לקריאת המאמר המלא
 ♦ הלל וייס - מותו של אורי פלד

 
ספר זה הוא האכזרי מכל היצירות שבהן דן עיון זה. על גב הספר מתומצתת העלילה: קורותיו של קצין צבא-הקבע המשוות צביון ומשמעות מיוחדים לתקומתו של דור לוחמים בארץ כנגד החורבן והשואה..
  לקריאת המאמר המלא
 ♦ אלכס זהבי - בחיפוש אחרי זהות חדשה

 
מותו של אורי פלד" של שמאי גולן*) הוא ספרו השלישי . חוויית היסוד בשלושת הספרים היא חוויית הילד אשר העולם השלם והתמים של בית אביו נפרץ פתאום, נהרס באכזריות נוראה על-ידי הגרמנים.
  לקריאת המאמר המלא
 ♦ הרצל חקק - על קו הקץ

 
ספריו וסיפוריו של שמאי גולן משרטטים את מסלול היחיד המתלבט ומתייסר בין גלות לגאולה, בין תופת שואה לחבלי התקומה – ומעבר ליחיד אנו חשים את נפש הדור, את ההליכה הרוטטת על קו הקץ
  לקריאת המאמר המלא
 ♦ דוד סלה - שלישי שהחטיא

 
  לקריאת המאמר המלא
 ♦ י. עמוס - י. פרידלנדר - אורי פרע את השטר

 
עיקרו של הסיפור ממצה המחבר בארבע מלים: "ואורי ידע את אשמתו". מה הייתה אשמתו של אורי, הוא יוסלה, הוא יוזק, נכדו של ר' אברהם לייב, ראש ישיבת פשלנו? הוא נמצא אשם בעיני עצמו בפשע גדול ונורא...
  לקריאת המאמר המלא
 ♦ אפרת פאיאנס - סוף פסוק ללא פתרון

 
'מסעו של הסרן אורי פלד אל מותו הוא מסע ארוך, רצוף לבטים, ודאיות המוות המצפה לגיבור סיפורו החדש של שמאי גולן, משווה לכל תחנות המסע אופי של ארעיות. מעין דוק של ערפל, פרוש עליהן.
  לקריאת המאמר המלא
 ♦ יותם ראובני - עלייתו ונפילתו של קצין קבע

 
שמאי גולן מעלה בספרו החדש* את קורותיו של קצין בצבא-הקבע, הנוטש את השירות כדי לחקור את השואה, שממנה ניצל.
  לקריאת המאמר המלא
 ♦ אוריאל ריינגולד - מותו של אורי פלד

 
"'מה אתם מבינים', גנח ברגר במבטא הפולני שלו, מי שהיה שם אצל הגרמנים - ז ה תמיד יחזור אליו'". ברגר, אחד מחיילי הפלוגה של סרן פלד, מיצה במשפט זה את הרעיון המרכזי של הספר "מותו של אורי פלד"
  לקריאת המאמר המלא
 ♦ ללא חתימה, את - מותו של אורי פלד

 
מן הפרק הראשון אנו למדים מיד כי אורי פלד, קצין מילואים, עתיד למות בקרב מלחמת ששת הימים על ירושלים, כשהוא נושא על גבו את ידידו-אויבו יליד הארץ, מינץ. מכאן ואילך מוליך אותנו הרומן במעגל גדול..
  לקריאת המאמר המלא
 ♦ ללא חתימה, למתחיל - מותו של אורי פלד

 
שמאי גולן הוא מהסופרים הצעירים בספרותנו, שלא רק הכירו בילדותם את השואה ונצלו מצפרני הנאצים, אלא גם כותבים בעקר על החויות מתקופה זו.
  לקריאת המאמר המלא
 ♦ ללא חתימה, קשת - מותו של אורי פלד

 
את ספרו החדש של שמאי גולן, "מותו של אורי פלד", צריך לראות במסגרת יצירתו הכוללת, שנושאה המרכזי השוֹאה היהודית.
  לקריאת המאמר המלא