מאמרים  על הספר: המארב, שמאי גולן
 
   
 ♦ יוסף אורן -- חריגות כשפיות

 
בתחילת שנות הששים, כאשר התייצבה בסיפורת הישראלית מישמרת חדשה, היא נטתה לסיפור הסמלני-אלגורי. חומרים ריאליסטיים מובהקים, כגון תנים ונחשים, מידבר ויער, נכות גופנית ..
  לקריאת המאמר המלא
 ♦ יערה בן דוד - הסיבה האמיתית לעליה לארץ

 
ספורי הקובץ מתפרשים על-פני המרווח הפסיכולוגי, התימאטי והסיגנוני שבין ה"כאן" ל"שם" מבלי שהם נושאים עמם שום הצהרתיות פורמאלית העלולה לצמוח מהרכב יריעה כמו זה.
  לקריאת המאמר המלא
 ♦ אהוד בן עזר -- לבוא חשבון עם העבר

 
בסימן של פצעים פתוחים, כפצעי גיבורו ברוך ניילבן בסיפור "הסתלקותו של ברוך ניילבן" מתוך הקובץ "חופה" – עומדים גם רוב סיפוריו האחרים של שמאי גולן בשני הקבצים שנזדמנו לצאת יחד באחרונה...
  לקריאת המאמר המלא
 ♦ אבקלמן בלאט - בשתי פנים

 
משמרות בספרות החלו להסתמך עם תום מלחמת השחרור, וכל משמרת יצרה מעין עמדה אחידה שלא היתה אולי תבנית רוחנית מוגדרת, אלא שנושאיה העידו בה על התייחסות לתקופה מסויימת.
  לקריאת המאמר המלא
 ♦ ארנה גולן - ניתוח הסיפור -- השחרור

 
ד"ר ארנה גולן ניתוח הפרק "השחרור", שהופיע גם כסיפור בספר "המארב" מתוך ספרה "גבר, אשה תעודת זהות", הוצ. "חורב" 2004, ע' 268-263
  לקריאת המאמר המלא
 ♦ ענת לויט -- בין עפר לאפר

 
שני קבצי סיפוריו של שמאי גולן, "חופה" ו"המארב", מגלים סוללת גיבורים, בעלי תווי זיהוי ברורים, של אנטי-גיבורים, "תלושים" חסרי חוט-שדרה נפשי, גיבורים הנעים בין שתי הוויות קיום קיצוניות, מבלי יכולת לגשר
  לקריאת המאמר המלא
 ♦ ירון לונדון - הפטריה של גולן

 
סיפוריו של שמאי גולן נקשרו בתודעתי עם ספרו של קזואו אישיגורו, "נוף גבעות חיוור" (המספר על צל הפטריה האטומית בזיכרונותיה של אשה יפנית המתגוררת באנגליה.
  לקריאת המאמר המלא
 ♦ גבריאל מוקד - הערות בעניני סיפורת

 
מתוך הנחה כזאת יש להתיחס גם לספריו הנוכחיים של שמאי גולן ('חופה' ו'המארב'). אלה הם סיפורים ריאליסטיים-פסיכולוגיים אמינים מאוד, שהמרחק בינם לבין ריעיהם מפרי-עטם של מספרי "מרכז-המיגרש" נצטמצם מאוד.
  לקריאת המאמר המלא
 ♦ ללא חתימה -- המארב, חופה - הארץ

 
לא קשה לבודד בסיפורת של שמאי גולן (נ. 1933) את כל אותם מרכיבים "ביטחוניסטיים" שכל מספרי-דורו שקועים בהם עד צוואר: ההתלהבות מההווי הצבאי, הקונפליקט הפנימי של בן הגולה הנעשה חייל עברי;
  לקריאת המאמר המלא
 ♦ ללא חתימה- בין אמנון ליהודה

 
אחד הסיפורים המגובשים ביותר בקובץ סיפורים זה של שמאי גולן הוא "השעור בקפא"פ", המתרחש בטירה בצרפת, שבה מתקבצים עקורים יהודים ושליח מטעם הפלמ"ח. אמנון מלמד אותם דרכי לחימה בארץ ישראל וציונות.
  לקריאת המאמר המלא
 ♦ רוני סומך - המארב הפרוע

 
חמש שנים שירת הסופר שמאי גולן כקצין בצבא הקבע. השנים האלה קירבו אותו אל הבטן הרכה של ההוויה הישראלית. ברוב הסיפורים, אשר קובצו מספריו הקודמים, מעמיד גולן את גיבוריו במצבי לחץ.
  לקריאת המאמר המלא