ואם אתה מוכרח ליצור
עריכה: שמאי גולן
מאמרים על יצירתו הספרותית של שמאי גולן, מראשיתה ועד היום 
 
 
הספר: "ואם אתה מוכרח ליצור" הוא אסופה של מאמרים, שנכתבו במשך השנים על ידי יוצרים ומבקרים על יצירתו של גולן, ופרסמו במוספים הספרותיים של העתונות היומית, בכתבי עת לספרות ואמנות ובספרי מחקר של הספרות העברית.
הדברים מובאים על פי סדר פרסומן של היצירות, הכוללות יצירות בז'אנרים: רומנים, סיפורים, נובלות, מסות ומאמרים על ספרות, רדיו דרמות, תסריט שהפך לסרט, מחזה ועוד. 
כמו כן, מובאים ראיונות המאירים את דרכו של שמאי גולן בספרות העברית. תוך כך גם נפרשת פנורמה מרהיבה של הביקורת הספרותית עצמה, והספר מהווה גם תרומה חשובה להבנת הספרות הישראלית משנות ה 60.


...לכבוד הגעתו לגבורות של הסופר שמאי גולן, כונסו  בספר  חדש, שהופיע בימים אלו בהוצאת "הדים", דברי הביקורת הספרותית ,המאמרים העוסקים ביצירתו לאורך כל השנים וראיונות עימו.  בין המשתתפים סופרים, אמנים, חוקרים ואקדמאים כמו ירון לונדון, רוני סומק, פרופ' הלל ברזל, אהוד בן עזר ועוד.

בספר גם משתקפת העובדה שבנוסף ליצירתו פעל גולן  למען הסופרים ולקידום מעמדם ורווחתם, בייחוד כאשר כיהן במשך שנים כיו"ר אגודת הסופרים וכשהיה בדירקטוריון אקו"ם. בנוסף היה פעיל חברתי שליווה, למשל,  את שובתי הרעב, העולים מברה"מ משנות ה-70 . הוא  שילב בחייו מסה ומעשה, יצירה ופעילות למען הזולת והרומנים שלו  והסיפורים זכו לשבחים רבים ולפרסים ספרותיים. 

 

שמאי גולן, חתן פרס ש"י עגנון, פרס אשר ברש, פרס רמת גן, פרס ראש הממשלה על שם לוי אשכול ועוד פרסים ספרותיים , נולד בפולין ב-1933 ,עלה ארצה אחרי השואה,התחנך ברמת הכובש, שירת בצבא הקבע ולמד באוניברסיטה העברית.  בכתיבת  יצירתו הספרותית הענפה, הכוללת רומנים וסיפורים ומאמרים,החל בשנות ה60- והוא מוסיף ליצור עד היום (לאחרונה הופיע הרומן, "ואם אתה מוכרח לאהוב").  הנושא המרכזי  ביצירתו היא השואה וניסיונותיהם של הניצולים להיאחז בארץ, בצד דמויות, מצבים ושאלות קיומיות בחיי הוותיקים והדור השני. מספריו: "באשמורת אחרונה", “אשמים", "מותו של אורי פלד", "בריחות למרחקים קצרים", "חופה" ועוד

מתוך: קפה דהמרקר