הסופר שמאי גולן
הוכתר בתואר יקיר העיר תל-אביב-יפו
לשנת תשע"ד-2014
 
הטקס נערך  ביום העצמאות בבית האופרה, המשכן לאמנויות הבמה. ראש העיר רון חולדאי העניק לכל אחד משישה עשר הזוכים תעודת יקיר העיר בחתימתו, בה נאמר בין השאר: "על תרומתו לשגשוגה ולפריחתה של עירנו. על דאגתו, נאמנותו ומסירותו לצרכי הכלל, לרווחת אזרחיה ולכבודה של העיר תל-אביב-יפו."
הינחו את הטקס השחקנים יונה אליאן וששי קשת.
לכבוד כלות וחתני האירוע הוציאה לאור העירייה חוברת מיוחדת, ובה דברי הברכה של ראש העיר, ודברים  על תרומתו של כל אחד מן הזוכים.
על שמאי גולן נכתב בחוברת בין השאר שפירסם ארבעה רומנים: "ואם אתה מוכרח לאהוב", "מותו של אורי פלד", "אשמים"  ו"באשמורת אחרונה", וכן ארבעה קובצי סיפורים: "בריחות למרחקים קצרים", "חופה", "המארב", ו"ברושים בשלכת". ערך ספרים וכתב מאמרים רבים.
"ביצירתו נע שמאי גולן בין העבר ובין ההווה, בחיפוש אחר זהותו ובבנייתה, בכמיהה לשימור ניסיון העבר שאבד  וזכרם של בני המשפחה שנספו בשואה.
"שמאי גולן הקדיש את חייו גם לפעילות ציבורית ענפה: היה ממייסדי בית הסופרים בירושלים ואירגן ב-1973 את קונגרס  הסופרים הבין-לאומי פא"ן, בהשתתפות ענקי הספרות העולמית של התקופה – סול בלו, יוג'ין יונסקו והיינריך בל. יצא לשליחויות חינוכיות בדרום אמריקה מטעם ההסתדרות הציונית. נבחר לתפקיד יושב ראש  אגודת הסופרים מיספר פעמים, ובתפקיד זה קידם את מעמד הסופרים, העלה את קרנה של האגודה והפך את תל-אביב-יפו למרכז של פעילות ספרותית מגוונת וענפה. פעל למען מסורבי העלייה בברית המועצות, וב-1970 אף השתתף בשביתת רעב ליד הכותל המערבי. כיהן  כנספח התרבות בשגרירות ישראל במוסקבה. היה חבר הנהלת יריד הספרים הבינלאומי בירושלים, חבר מועצת "יד ושם" והנהלת אקו"ם.
"זכה בפרסים רבים, ובהם פרס ברש לביכורי יצירה, פרס אקו"ם על יצירה בעילום שם, פרס עגנון, פרס ראובן ולנרוד, פרס ראש הממשלה ע"ש לוי אשכול, אות יקיר אגודת הסופרים העברים, וקיבל אות הוקרה מטעם דירקטוריון אקו"ם על פועלו ותרומתו רבת השנים באקו"ם."
 
אנחנו מצרפים את ברכותינו לשמאי גולן עם קבלתו את אות יקיר תל-אביב, שבכך הוא סוגר מעגל חיים שראשיתו כילד וכנער נרדף בימי מלחמת העולם השנייה, המשכו בתור מעפיל צעיר, נער בקיבוץ, קצין – וסופר עברי מוערך הנשוי לבת קיבוץ, ארנה גולן, שהיא אישיות ספרותית בזכות עצמה – ואשר יחדיו הקימו משפחה לתפארת. אחד משיאיו של שמאי גולן היה בשובו של הילד היתום לרוסיה בתור נספח התרבות הישראלי, תפקיד בו פעל רבות.
כה לחי לחברנו שמאי להמשך הדרך גם בשנים הבאות והעיקר בבריאות טובה ואיתנה! 
.
  יקיר תל אביב 2014

שמאי גולן עם אלי לוין
 

חתני אות יקיר תל אביב 2014